Mi vagyunk a „sztárcsinálók”

Sokat gondolkoztam rajta, hogy Ambrus Attila „a viszkis rabló” hogy lett ekkora sztár. Ki tette ennyire nagy sztárrá? Ő önmagát, vagy mások őt? Bonyolult kérdés, de ha elkezdjük boncolgatni, akkor rá jövünk a tényre: Mi emberek tehetünk arról, hogy belőle és még megannyi „senkiből” sztár lett.

image.jpg

Fotó: Internet

Kezdjük a legelején: Akiről először beszélünk, nem más, mint Ambrus Attila a „Viszkis rabló” néven hírhedtté vált egykori jégkorongozó.  Bankrablásairól ismert, 1993 és 1999 között a legtöbbször elmaszkírozott arccal és „álruhában”, közel 30 alkalommal rabolt ki bankokat, takarékszövetkezeteket, utazási irodákat, postákat. Egyes helyszíneken többször is járt. A legtöbb bűncselekménye alkalmával taxival ment rabolni és úgy távozott, hogy a taxisofőr semmit sem sejtett. Ragadványnevét onnan kapta, hogy közvetlenül a rablások előtt, a helyszínekhez közeli kocsmákban 1–2 deci whiskyt ivott.

"Brutálisabbá a rablássorozat vége felé kezdett válni, a Grassalkovich utcai OTP-ben például az egyik banki alkalmazottat, egy nőt fejbe vert a fegyverével. Egyáltalán nem volt egy Grál-lovag”

– jegyezte meg róla később egy nyomozó, aki visszatetszőnek találta, hogy

„Rózsa Sándort csináltak Ambrus Attilából”.

Utolsó rablása során, szökés közben társát elfogták, aki kihallgatása során lebuktatta, így tudták elfogni menekülés közben, a román–magyar határon, az ártándi közúti határátkelőhelynél. Egyszer meg is szökött az előzetes letartóztatásból a Gyorskocsi utcából.

Nos, ha elkezdjük héjaira bontani az ügyet, akkor okkal feltételezhetjük, hogy Ambrus magát tette híressé, de nem. Ugyanis, mi emberek - akik a médiában dolgozunk, elkezdtünk cikkezni erről a férfiról. Nem hiába mondom mindig, hogy mekkora hatalom van egy újságíró, riporter kezében. Odáig fajult a helyzet – nekünk a médiában dolgozóknak köszönhetően, hogy egy egész ország szurkolt egy bűnözőnek.

Nem mindennapi eset. De ez is megmutatja azt, hogy mennyi mindenre képesek a médiumok. Nem játék visszaélni ezzel a hatalommal. 

De, valójában nem is kell valóságos médiaháttér ahhoz, hogy nagy sikereket érhessen el a Világ különböző pontjain bárki. Rengeteget mérgelődünk mostanság a facebookon megoszott, különböző hangzatos címekkel felbélyegzett tartalmakkal „hírekkel”, melyeknek valóságtartamuk közel azonos a nullával.

Sőt, még az amerikai választásokat is meg lehet nyerni álhírekkel. A 2016-os amerikai elnökválasztási kampány során például több, mint száz Trumpot előnyben részesítő álhír oldallal találkozhattak az amerikaiak (BuzzFeed, 2017.), amelyek mindegyike egy macedon városból, Velesből indult. A hamis információkat gyártókat a közélet és az elnökválasztás önmagában nem érdekelte, csupán az Amerikából érkező jelentős internetforgalom, amelynek hatására kiemelkedő reklámbevételre tehettek szert. És ahogy nyilatkozták a Buzzfeednek azért döntöttek a Trumpról szóló hírek mellett, mert a baloldali tartalmak nem generáltak akkora forgalmat, mint a róla szóló hírek.

Peters 1996. évi tanulmányában a katonai harcok kapcsán megemlíti, hogy a média szerepe mennyire erősödött. Nos, ez az előbb említett elnökválasztás során is megjelenik. Van Jones, a CNN munkatársa (Jones, 2015.) már 2015-ben megjelent cikkében kifejtette, hogy Trump mennyire jól használja a negatív válaszokat és negatív kommunikációkat és ez eredményezheti akár választási győzelmét is.

Jay Rosen, a New York-I Egyetem kutatója úgy találta, hogy a média nem alkalmazkodott az új jelölt kommunikációjához, inkább a “kattintásvadász” tartalmaknak dőlt be, Trump pedig igazán a média számára olyannyira szórakoztató és megosztó tartalmakat gyártott, ami igazán nagy elérést produkált minden médium számára. A negatív tartalom pedig olyan tartalom, amiről lehet beszélni, sőt mémet (Merkovity, 2016.) lehet belőle készíteni, így Trump kapcsán rengeteg tartalmat találunk az interneten a választási kampány idejéről, a Google keresője mintegy 350 millió(!) tartalmat ad meg, míg Hillary Clinton nevére keresve csupán 155, Ted Cruz nevére 267, Bernie Sanders nevére keresve pedig 116 millió találatot kapunk.

 

Duuuurvaaaaa!

ÉS?

Igaz!

 Így lesz „sztár” egy bankrablóból, így lesz amerikai elnök a  The Trump Organization vállalat vezetőjéből.

- Surányi Ádám -

A bejegyzés trackback címe:

https://suranyiadam.blog.hu/api/trackback/id/tr7713515309

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Facebook oldal

Surányi Ádám újságíró Hivatalos honlapja

Történetek utazásról, találkozásokról, emberekről, hírek, információk. Rólunk.

süti beállítások módosítása