A fejlesztések nem álltak meg, mint ígértem, folytatom a sorozatot Kisvárda után ismét a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei 3. sz. választókerület 43 településének egyikével, a célállomásom Ajak.
Kép: ajak.hu
A település szintén a Tiszántúlon, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye északi részén fekszik. A település egyharmad része a Rétközhöz, kétharmad része a Nyírséghez tartozik. Az egyik legrégibb szabolcsi település, első írásos említése az 1270-ből való Ayac, ami az Ajak családnévből származik. Királyi adományként IV. Béla és V. István révén a kunok telepedtek ide, akik fokozatosan beolvadtak a magyarságba. A közigazgatási és igazságügyi miniszter javaslatára 2013. július 15. napján kapott városi címet.
Kép: ajak.hu
Hagyjuk a múltat, látogassunk el Ajakra. Azt hiszem talán a régi „tiszta udvar, rendes ház” táblához tudnám hasonlítani ezt a települést. A valódi magyar minta település számomra. Ha azt mondanád, hogy mondjak egy rossz szót, ami Ajakra – a majd négyezret számláló szabolcsi településre jellemző, azt mondanám, hogy túl jó.
Kép: google.hu
Kerekes Miklós vezeti a szabolcsi csodatelepülést, hagy tegyem hozzá, nagyszerűen. Neki is van mindenkihez 1-2 kedves szava és jó sok fejlesztési ötlete. Bár, ha azt mondaná, hogy már nem tud mit fejleszteni, neki lehet elhinném, ugyanis Ajak az elmúlt években óriási léptékben fejlődött. A kulturális élet színvonala a legideálisabb lenne minden hazai település számára.
Kép: ajak.hu
Az otthon szeretete és az összetartás erőssége egy kiváló színfolt a település életében. Nyaranta rendezik meg a Lakodalmas Fesztivált, ami Nemzetközi szinten is nagy sikernek örvend. Ajak nagy szeretettel és kedvességgel ápolja hű kapcsolatait a testvértelepüléseivel, melynek nagy hangot is ad, nem csak 1-1 rendezvényén. A település fejlődését sok forrás segítette, beszélhetnénk az „Ajak település belterületi vízrendezése” projektről, amely 300 milliós nagyságrendű fejlesztés volt, vagy a település középületeinek energetikai fejlesztéseiről, ami szintén 100 milliós nagyságrendű, az utak fejlesztése sem mindennapi, kiépült a Kisvárdával összekötő kerékpár út a múltban, Kisvárda közel található, ez által sokan tudnak munkát vállalni, köszönhetően annak, hogy Kisvárda az elmúlt években a Rétköz központjává vált és rengeteg munkahelyteremtő beruházás valósult meg.
Kép: ajak.hu
A városban 10 bejegyzett civil szervezet működik, elsősorban kulturális, hagyományőrző tevékenységet folytatnak. Az Ajak Biztonságáért Polgárőr Egyesület, Ajaki Önkéntes Tűzoltó Egyesület és az Ajaki Sportegyesület az, amely jelentősebb társadalmi közeget tud mozgósítani. A Péter-tó Civil ház két ajaki civil szervezet székhelyeként funkcionál: Ajaki Kulturális és Hagyományőrző Egyesület és az Ajaki Sportegyesület. Közgyűléseket, közösségi programokat rendeznek itt, valamint más civil szervezetektől idelátogató vendégeket fogadnak és helyeznek el. Az Ajak Ifjúságáért Közhasznú Alapítvány ifjúsági táborokat szervez a Civil házban.
Az emberek tisztelettudóak, vallásosak, jó kedvük van, szeretik a munkájukat, sportolnak.
A városban működő vállalkozások száma 124 db (2013; KSH); ez igen szép szám egy ekkora településen.
Bátran kijelenthetem, hogy a település hű a szlogenjéhez: „Ajak, a jövő városa!”
- Surányi Ádám -
A cikk tartalmaz információkat a Wikipedia internetes oldalról és AJAK VÁROS INTEGRÁLT TELEPÜLÉSFEJLESZTÉSI STRATÉGIÁJÁBÓL.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.