2010 óta óriási fejlődés vette kezdetét Magyarországon, bár számos területen nagy változtatásokra volt szükség, megváltozott és átalakult azóta néhány intézményrendszer, számokban is mérhető, nagy eredményeket ért el az Orbán-kormány Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is.
Kép: INTERNET
Nem voltak könnyű helyzetben a versenyszféra szereplői a lassan elmúló pénzügyi válság következtében, de azóta rengeteget javult a helyzet. Nem untatnék senkit a statisztikai adatokkal, de kiemelném a saját megyénket, ahol nem kis mértékben emelkedett a foglalkoztatottak létszáma. Szabolcs megyében 2010-ben 180,5 ezer fő volt a foglalkoztatottak létszáma, míg 2015-ben (ez a legközelebbi ismert adat) 219,4 ezer főre emelkedett. Akár hogyan nézzük, ez 38,9 ezer fővel több foglalkoztatott.
Kép: INTERNET
Mivel a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei 3. sz. választókerületben élem mindennapjaimat és az ide tartozó 43 település majdnem mindegyikén megfordultam már az elmúlt évek során, elindítok egy Megyejáró sorozatot, ahol górcső alá veszem a települések jelenlegi helyzetét, mindennapi életét és fejlesztéseit, ezúttal Kisvárdát.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei 3. sz. országgyűlési egyéni választókerület egyike annak a 106 választókerületnek, amelyre a 2011. évi CCIII. törvény Magyarország területét felosztja, és amelyben a választópolgárok egy-egy országgyűlési képviselőt választhatnak. A választókerület nevének szabványos rövidítése: Szabolcs-Szatmár-Bereg 03. OEVK.
Székhelye: Kisvárda
A választókerülethez 43 település tartozik, a 2011-es adatok szerint a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei 3. sz. választókerületben 97 888 ember él; közülük 75 916 felnőtt, 47 132 férfi és 50 756 nő. A lakosok közül 7315 diplomás, 26 082 érettségizett és 70 507 végezte el az általános iskolát.
A választókerület országgyűlési képviselője Seszták Miklós, aki 2014. június 6-án nemzeti fejlesztési miniszteri posztot kapott, a polgármester pedig Leleszi Tibor, azt kell mondanom, kiváló munkát végeznek, fejlesztés-fejlesztés hátán, a most készülő anyagom lehetne 1000-szer ekkora terjedelmű, ha felsorolnék minden fejlesztést, ami a ciklusuk alatt történt, épp ezért megpróbálom a legfontosabbakat kiemelni.
Kép: INTERNET
Gyerekkorom igen meghatározó települése a 16 628 fős (KSH-2015) Kisvárda, itt születtem és utána is gyakran megfordultam itt, ugyanis a közeli (15km-re fekvő) Dombrádon élek életvitel szerűen.
Kisvárda város Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a Kisvárdai járásban két nagy tájegység határánál fekszik, keleten a Nyírség, nyugaton a Rétköz határolja. A település a Rétköz mocsarának védelmében épült egykoron. Beceneve Várda.[i] Aki ma Kisvárda belvárosában jár, az igazán otthonosan érezheti magát a nemrég megújult főtéren. A Polgármesteri Hivatal egy új konferenciateremmel bővült, amelynek csodálatos előkertje a rengeteg rendezvénynek helyet adó belvárosi sétálóutca. A „Várdi” főtér a gyerekkori emlékeimben közel sem azonos jelenlegi színvonalával.
Kép: kisvarda.hu
A középületeket rekonstruálták, a belvárosi központ teljesen más látványt nyújt az ideérkezők számára, mint 5-6 évvel ezelőtt. Kisvárda a Rétköz központjává fejlődött az elmúlt években. Új munkahelyek létesültek és a régiek is óriási léptékben fejlődnek, például az 1900 embert foglalkoztató, többek közt baromfitenyésztéssel- és feldolgozással foglalkozó Master Good Cégcsoport is a városban található. A Master Good Kft. 2015-ös konszolidált nettó árbevétele 45,4 milliárd forint, mérleg szerinti eredménye pedig több mint 1,6 milliárd forint volt.
Fotós: Juhász László
Az itt élők védelmét szolgálta a XV. században megindult várépítés, mely vár romja ma a város kulturális életének központja. Itt rendezik meg például a sok fiatalt ide vonzó LeszFeszt zenei- és sportfesztivált, ahol 2016-ban négy színpadon több mint ötven fellépővel várták a különböző zenei stílusok kedvelőit. 1989-óta Európa egyik legrangosabb színházi találkozójának, a Határon Túli Magyar Színházak Fesztiváljának is Kisvárda ad otthont.
Igen aktív sportélet zajlik a városban, melyhez tökéletes színtér lesz az új kisvárdai stadion, melynek az építési munkálatai már elkezdődtek, a befejezés 2017 szeptemberére várható. A létesítmény 2750 fedett ülőhelyet foglal majd magában, de a befogadóképesség szükség esetén a 5000 főre bővíthető. A stadion szerkezete teljesen zárt lesz, ezáltal a várkerti hagyományokhoz hűen igazi katlan lehet majd.[ii]
Kép: kisvardafc.hu
... a sorozat természetesen folytatódik, a következő részben még több mindent megtudhattok a településről.
Surányi Ádám
[i] Wikipédia
[ii] kisvardafc.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.